Hyppää sisältöön

Ylläpidon blogi

  • kirjoitusta
    3
  • kommenttia
    19
  • katselukertaa
    419

Contributors to this blog

About this blog

Ylläpidon kirjoituksia ajankohtaisista aiheista

Entries in this blog

 

Ylläpidosta, Serveriongelmista ja vähän muustakin

Moro Friikeille!   Alla hieman omia ajatuksia viimeviikoista ja ehkä tulevaisuudestakin? (Nämä on täysin mun omia ajatuksia eivät siten vastaa välttämättä koko ylläpidon mielipidettä)   Kuten yhdistyksen perustamisen aikoihin sanottiin niin pyrimme parantamaan friikkilää jatkuvasti ja pienin askelin. Valitettavasti matkalle mahtuu aina kommelluksia ja takaiskuja.   Yhdistyksen ja ylläpidon aktiivit ovat viimeisen 6v aikana käyttäneet satoja ja vielä satoja tunteja tämän foorumin ylläpitoon, kehittämiseen ja pyrkineet edistämään korttikeräilyä suomessa. Olemme myös uhranneet omia rahojamme sievoisen summan alkuun serverimaksujen maksamiseen ja nyt viimeaikoina serverin sekä laitetilamaksujen maksamiseen. Perustimme yhdistyksen sen vuoksi, että hommaa saataisiin jaettua tasaisemmin halukkaiden kesken. (Myös ylläpidon ulkopuolisten). Valitettavasti emme ole saaneet lähelläkään niin paljoa jäseniä kuin toivoimme, mutta kuten sanottu valinta on teidän.   Aloitetaan nyt vaikka ensiksi näistä friikkilän katkoksista. Muutamia kuukausia sitten oli jotain pieniä katkoksia sen takia, että säädimme korttifriikkien serverin storagesysteemiä ja tässä vaiheessa yhteiskäytössä olleelta storagelta kaikki siirrettiin pyörimään usb-levyillä siksi aikaa, että saadaan 6x500gb:n levyjen tilalle 1TB:n levyt. Aikaa kului ja saimme uudet levyt ja uuden levypakan rakennettua. Valitettavasti kuten usein on tapana käydä niin virtuaalikonetta, jossa korttifriikit sijaitsee ei huomattu/keritty/viitsitty siirtää takaisin tuossa vaiheessa, kun storage uusilla levyillä saatiin pystyyn. Sitten aikaa kului 1-2kk ja oli joitain pieniä katkoksia, jotka viittasivat tiedostojärjestelmän ongelmiin. Eipä tullut tuossa vaiheessa mieleen, että ongelma majailisi tuolla usb-levyllä. Sitten tuli heinäkuu ja lähdin reissuun japaniin ja sillä aikaa tuli ensiksi pari ongelmaa, jotka molemmat viittasivat lähinnä tuohon samaan levyjärjestelmä ongelmaan ja nämä sain ratkaistua lähinnä boottaamalla koneen, kunhan pääsin vain bitin ääreen. Nämä olivat siis ne heinäkuun pienet katkokset.   Sittenpähän meni muutamia päivä ja sain taas viestiä, että korttifriikit on alhaalla. Tälläpä kertaa ne päässyt enää serveriin käsiksi ja mukana reissussa oli vain android tabletti varustettuna näppäimistöllä, joten ymmärtänette ettei asia ollut kovin yksinkertaista. Otin yhteyksiä pariin kaveriin, jolla oli jonkinsortin oikeuksia noihin storage/isäntäjärjestelmiin valitettavasti ihmiset ovat kiireisiä eivätkä aina kerkiä reagoimaan toisten murheisiin ihan heti varsinkaan, kun eivät tunne tätä meidän järjestelmää kovin hyvin. Parin päivän jälkeen, kun sain oikeat tunnukset annettua eteenpäin niin kävi ilmi, että sieltähän on kadonnut virtuaali-isännän tiedostojärjestelmä kokonaan missä mm. tämä virtuaalisijaitsi. Tässä vaiheessa olin jo tulossa suomeen päivän päästä ja totesin, että on parempi odottaa sen verran että pääsen itse toteamaan tilanteen. Tästä selvittiin sitten varsin perinteiselle usb-levy virroista ja virrat takaisin. Tämän jälkeen kopioin usb-levyltä datat takaisin tuolle uudelle storagelle ja iskin serverin tulille.   Se oli viimeviikolla se. Sitten tulee tämä alkuviikko ja luonnonystävämme eivät ole suopeita ja aiheuttavat laitetilan lähistöllä sähkökatkoja. Eilinen katko johtui käytännössä siitä, että tuossa meidän nassipurkissa on vain yksi virtalähde joten toisen laitetilan upsin kyykätessä nassi kippasi pois virroista. Tämä viimeisin katko johtui käytännöstä tuosta ensimmäisestä katkosta. Upsit kippailivat vuoron perään ja takaisin linjoille tultuaan päätyivät käytännössä virhetilaan missä kumpikaan ei enää oikein toiminut ja valitettavasti laitetilaa normaalisti operoiva ihminen oli muutaman sadan kilometrin päässä ja sinne jouduttiin hälyttämään toinen kaveri toisesta kaupungista. Että semmosta. (Rahalla tietysti sais myös semmosseen laitepaikan missä hommat olis kahdennettu, mutta se maksaisi sitten kuukausi tasolla huomattavasti enemmän kuin nykyinen ja siihen meillä ei ole varaa)   Kun käytän tälläisten ongelmien parissa taisteluun aikaa lomamatkalta käsin kymmeniä tunteja ja palkinnoksi täällä odottaa pelkkää vittuliua ja piilovittuilua rupeaa mun huumori olemaan oikeasti vähissä.   Ylläpito ottaa vastaan mielellään _asiallista_ palautetta, mutta siinä vaiheessa kun ruvetaan suoraan sekä epäsuoraan vittuilemaan lauseiden välimaastossa niin ylläpidolla ei ole huumoria eikä velvollisuutta katsella kyseisten kirjoittajien perseilyä. Tiedätte kyllä mistä puhun.   Välillä käy kyllä mielessä, että vittuako mä tällä itteäni kidutan ja otan paskaa niskaani, käytän lukemattomia tunteja kuukaudessa näkymättömään työhön miettien miten saada tästä nykyistäkin toimivampi ja uhraan vielä idioottina omia rahojani tän foorumin pyörittämiseen.   Ehkä olisi parempi vain vetää töpseli seinästä?   Jani   PS. Niin on meillä tosiaan uus serverirautakin laitetilalla odottamassa enää lisämuistien asennusta sekä tarkoituksena rakentaa sellainen konsepti, että friikit nousee muutamassa minuutissa toisessa paikassa ylhäälle, jos ykkössaitti kippaa.

zaux

zaux

 

Korttifriikit Suomen Korttikeräilijät -yhdistys

Moikka friikeille!   Korttifriikit.com sivusto perustettiin 2006 helmikuussa, aikaa on siis kulunut yli viisi ja puoli vuotta! Paljon on tapahtunut suomalaisessa korttikeräilyrintamalla. Tuolloin ainoat messut taisivat olla Hertsikan messut, nyt messuja järjestetään likimain kymmenen/kausi, aina Helsingistä Nakkilan kautta Ouluun asti. Messut ovat äärettömän tärkeitä tapahtumia meidän yhteiselle harrastuksellemme, joten iso kiitos kaikille messujärjestäjille, jotka käyttävät vähäistä vapaa-aikaansa meidän korttikeräilijöiden hyväksi!   Korttifriikit.com sekä koko suomalainen keräilykorttiharrastus on mennyt valtavasti eteenpäin viimeisien vuosien aikana! Sivusto on paisunut muutaman kymmenen aktiivisen käyttäjän keskustelualueesta hulppeaan melkein 2000 korttikeräilijän yhteisöön, jossa tuodaan omia kortteja näytille, myydään, vaihdetaan, pidetään blogia, chatataan ja hengataan useita tunteja päivässä. Näin isoon suosioon en olisi uskaltanut uskoa missään vaiheessa! Iso käsi kaikille friikeille!   Aina tulee kuitenkin se aika jolloin on rohkeasti otettava seuraava askel. Tässä meidän rakastamassa korttikeräilijäyhteisössä sen askeleen aika on tullut nyt ja tämän vuoksi olemmekin päätyneet ylläpidossa perustamaan Korttifriikit Suomen Korttikeräilijät yhdistyksen. Yhdistyksen pääasiallisena tehtävänä on tukea ja edistää korttikeräilyharrastusta. Yhdistys tulee käytännössä ylläpitämään tätä sivustoa jatkossa, osallistumaan korttimessuille ja mahdollisesti jossain vaiheessa ja jäsenistönsä niin päättäessä, puuhastelemaan muillakin tavoin edistääkseen keräilykorttiharrastustamme. Yhdistys ajaa siis keräilijöiden asiaa vahvasti ja tasapuolisesti!   Taustaa   Vuosien varrella ylläpidolta on kyselty useaan otteeseen miten voi tukea ylläpitoa serverikustannuksien maksussa. Myynnissä on ollut kaikennäköistä friikkituotetta t-paidasta aina varsin komeaan korttifriikit.com pelipaitaan. Korttifriikkien serverimaksut ja muut kulut on siis tähän asti rahoitettu osittain ylläpidon kukkarosta ja osittain fanituotemyynnillä. Yhdistyksen perustamisen jälkeen tavoite on se, että tulevaisuudessa maksut katetaan jäsenmaksuilla sekä fanituotemyynnillä.   Yhdistyksen perustamisen jälkeen ja varsinaisen toiminnan käynnistämisen jälkeen meillä on entistä paremmat edellytykset kehittää sivustoa sekä korttikeräilyharrastusta. Mahdollistaa kaikkea mukavaa, kun tosiaan on virallinen taho hommia tekemässä. Virallisena tahona toimiminen luo tietysti velvollisuuksia ja aiheuttaa myös haasteita, mutta kaikenkaikkiaan jäädään aivan varmasti plussan puolelle ja uskon vakaasti, että yhdistyksen perustaminen luo paljon positiivisia asioita suomalaisissa korttikeräilijöissä seuraavien vuosien aikana!   Yhdistyksen jäsenyys ja liittyminen   Yhdistyksen liittymismaksuksi päätettiin 10e ja vuosittaiseksi jäsenmaksuksi tässä vaiheessa 20e. Yhdistykseen liittyminen tapahtuu korttifriikit.com sivuston kautta. Lokakuun aikana avattavasta kaupasta voi ostaa jäsenyyden, jonka jälkeen saa käyttöönsä jäsenedut. Kannatusjäsenmaksu on 200e, mikäli haluaa tukea yhdistystä hieman enemmän.   Etuja   Yhdistyksen perustamisen myötä olemme myös luonnollisesti luoneet erittäin loistavia etuja yhdistyksen jäsenille!   - Chatin privaviestit - Enemmän privaviestejä (tarkentuu myöhemmin) - Galleriassa mahdollisuus priva-albumeihin sekä selkeästi enemmän tilaa, kuin normaalikäyttäjillä - Profiilimodaukset - Korttifriikki-tuotteet jäsenhintaan - Mahdollisuus osallistua Group Breakseihin - Yhdistyksen jäsenille avoinna olevat keskustelualueet   Myöhemmässä vaiheessa uusia etuja on isolla todennäköisyydellä tulossa lisää!   Hallitus   Yhdistyksen perustajajäseninä ja ensimmäisen toimikauden hallitukseen valitut ovat seuraavat henkilöt:   Puheenjohtaja: Tatu "MOGO89" Kanen Varapuheenjohtaja: Mika "Nikke21" Rintala Sihteeri: Aleksi "Volvo" Tahlo Rahastonhoitaja: Jani "zaux" Huhtala Jäsen: Harri "Hata" Pylväläinen Jäsen: Jarkko "NaPa" Saarvo   Terveisin, Ylläpito

zaux

zaux

 

Tervetuloa ylläpidon blogiin

Moi!   Kuten hieman jo foorumin päivityksen yhteydessä lupailime niin tuomme pikkuhiljaa uusia ominaisuuksia korttifriikkien yhteisöön. Ylläpidon visiona on jo ollut pitkään rakentaa foorumin ympärille muita lisäarvo palveluita, joilla luodaan korttifriikit.comista yhä monipuoisempi ja tapahtuma rikkaampi paikka viettää aikaa rakkaan harrastuksemme parissa. Kehitystyö jatkuu kesän ja syksyn mittaan ja lupaamme, että kaikkea hauskaa on kehitteillä kehittääksemme sekä korttifriikkien yhteisöä ja koko keräilyharrastusta.   Chat   Sivuston päivityksen yhteydessä julkaistu chat toiminto oli ensimmäinen uusi ominaisuus minkä uusi sivusto toi tullessaan. Chat on ollut aivan ehdoton hitti ja paikoin ollaankin kolkuteltu tämän hetken 20:n yhtäaikaisen lisenssin maksimirajoja. Tulevaisuudessa varmasti joudumme nostamaan limittä ja hommaamaan 50 käyttäjän lisenssin. Jatkakaa ihmeessä chattailua!   Kalenteri   Friikkiyhteisön oma kalenteri. Tuonne voidaan lisätä kaikki keräily-yhteisöä kiinnostavat tapahtumat, kuten korttimessut(suomi, ruotsi, kanada), korttien julkaisuaikataulut ja muut harrastuksellemme tärkeät päivämäärät.   Blogit   Tämä uutuutta hohkova blogialusta, jonne jokainen voi kirjoitella pidemmät tarinat ja jutut omasta keräilyharrastuksestaan ja historiastaan keräilyn parissa sekä halutessaan myös muista harrastuksistaan/elämästään mitä haluaa jakaa muiden korttifriikkien kanssa.   Toivottavasti voidaan pitää blogialusta laadukkaana ja hieman pidempien kertomuksien paikkana ja foorumille voidaan edelleen laukoa ne onelinerit.   Terveisin, Ylläpito

zaux

zaux

×