Jump to content
KORTTIFRIIKIT.FI FOORUMI LOPETTAA TOIMINTANSA! ×

SUOMI2016 sarja valmistajan osalta loppuunmyyty!


karhukissa

Recommended Posts

Serealin ja liikkeeni osalta kaikki myyty.

 

Marko

 

 

 

UltraPron valmistamat keräilykansiot sarjalle saapuneet. Hinta on 15€ / kpl + postikulut. Sisältää yhden pussin sarjan kortteja.

Tilaukset marko.vuorela@zoombang.fi tai verkkokaupastamme www.zoombang.fi.

 

Nayttokuva%202016-10-04%20kello%2020.28.

 

EDIT 10.9.2016

 

HUOM!

Jollekulle jos on jäänyt epäselväksi mikä kortti tuo FLAG-lappu on, niin kyseessä on myös aidon game wornin palasella varustettu kortti.

Lappuun laitettu lisäksi vaan pahvinen suomen lippu paidan palan päälle. Aitous mainitaan myös kortin taustapuolella.

Käytimme näihin valkoisia paloja paidoista, sillä niitä maajoukkueen pelipaidoissa myös riittää vaikka mainoksiakin on paljon.

 

Terkuin

 

Marko

EDIT 5.9.2016.

Sereal on tänään tehnyt pieniä muutoksia cheklistaan koskien patch-korttien numerointia. Listan löydät oheisesta linkistä:

 

http://sereal.eu/Checklist-Finland%20with%20update%2005.09.16.pdf

 

Moi. Yritykseni on valmistuttanut Serealin kanssa syyskuussa markkinoille saapuvan keräilykorttisarjan.

 

Sarja ilmestyy 10.9. ja nyt heti lauantaina saatavilla myymälästäni.

 

Nettisivuilla www.zoombang.fi kauppa jo auki.

 

Kansiot saapuvat vasta loppukuusta myyntiin. Ultra Pro:lla toimitusvaikeuksia.

 

Jos ostaa casen (10 laatikkoa), sisältä löytyy keskimäärin seuraavia herkkuja:

 

- 1 kpl Lettermarks tai 1/1 kortti

- 20 kpl Parallel (numeroitu) kortti

- 11 kpl paitakortteja

- 5 kpl Paita "flag" tai paita "patch" -kortteja

- 6-7 kpl U20- tai norminimmarikortti

- 0-1 kpl Legendojen nimmarikortti

- 3-4 mailakortti

- 3-4 Legends peruskortti

 

 

 

Sarja on valmistettu yhteistyössä jääkiekkoliiton sekä Suomen Jääkiekkoilijat Ry:n kanssa.

Tulen tähän topiciin lisäämään setistä tietoa aina kun sitä on saatavilla. Kaikki tieto tulee tänne aikanaan.

 

Pussin hinnaksi tulee 3 €. Boksissa 20 pussia joten boksi 60€. Casessa 10 boksia ja hinta 600 €. Kaikki hinnat sisältävät 24% alv:n.

Jokaisessa pussissa on 1-5 korttia. Lähinnä isot laput eli mailakortit tai lettermarksit voivat olla pussissa yksin, muuten 5 kpl lappuja yleensä pussissa.

 

Jälleenmyynti tulee tapahtumaan yritykseni nettisivujen sekä myymälän kautta ja maajoukkueen tapahtumissa myyntipisteellä. (mm. Karjala-turnaus).

 

Sarjaan tulee mm.

A-maajoukkueen pelaajat kaudella 2015-16

U20 Maailmanmestarit

10 kpl "kiekkolegendaa"

 

Checklist:

 

http://sereal.eu/en/checklist/198/team_finland_2016_checklist/

 

Terkuin

 

Marko

 

Mainos%201_zpsqvqq7n2i.png

 

Muutama kuva nimmarikorteista :

 

Pulju_zpswwgtsc8m.jpg

Laine%20U20_zps2pvswj5x.jpg

Laine_zpshcrkcq8e.jpg

Husso_zpsvdvjdex2.jpg

Aho_zpsk1bvcigm.jpg

 

Parallel -kortteja

Aho%20Melart%20Parallel_zpsp1of626z.jpg

Aho%20one%20of%20one_zpsioqr2yav.jpg

 

Mailakortteja:

Metsola%20maila_zpsftlwxfjf.jpg

Teemu%20maila_zpsw6d8rdw7.jpg

Saarela%20maila_zpsenzdsbmj.jpg

 

Paitakortteja

Koskinen%20jersey_zpsxwgsz2xs.jpg

 

Patch kortteja

Kukkonen%20Patch_zpsjuzuzzey.jpg

Koskinen%20Patch_zpsict3ckfu.jpg

Sallinen%20Patch_zpsgiat7upl.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hyvältä näyttää.

Puuttuvatko NHL-miehet siis setistä Rantasta ja Kapasta lukuun ottamatta?

 

 

Katselin itsekkin samaa

 

Moi. Perussarja on kasattu pelaajista, joilla ei NHL-sopparia (sopimusteknisistä syistä) Pääsääntöisesti otettu mukaan pelaajia, joilla 30+ maaottelua takana, poikkeuksena tietysti Husso jolla

oli eka maaottelu ja siitä on tehty Husson kortti. U20 joukkueen osalta pystyimme käyttämään näitä kahta sillä setti liittyy maailmanmestaruuteen ja missään ei mainintaa herrojen pelaamisesta rapakon takana.

Halusimme kaikista perussarjan pelaajista myös nimmarikortit ja reissasin kuukauden ympäri Suomea maajoukkueen mukana ja niitä keräilin samalla. Nämä pelaajat esiintyivät joukkueessa kevään 2016 aikana.

Setti Suomi 2016 myös sitä hieman kuvastaa. Moni asia vaikuttaa ja kaikkea ei voi saada ja kaikkien toiveita ei valitettavasti voi täyttää. Virmasen sanoin: "Näillä mennään"

Link to comment
Share on other sites

Komea setti Marko, tykkään kovasti myös Legendat-setistä. Onko siitä monta erilaista parallelia/pelaaja vai vain yksi kortti?

 

Mika

 

Nuo asiat selviää kun checklist ilmestyy. Luulen että tulee vielä muutama todella hieno ylläri koskien tätä settiä!

 

Kiitos :)

 

Marko

Link to comment
Share on other sites

Paljastetaan nyt hiukan lisää "aarteita" setistä...

Kaikista A-maajoukkueen pelaajista olemme saaneet settiin mukaan aidot game worn -pelipaidat, joten myös jokainen paidoissa oleva kirjain tulee olemaan oma korttinsa.

Kaikki paidat on kuvattu ennen leikkaamista ja niiden aitoustodistukset takaa Riku Koivunen / maajoukkueen huoltopäällikkö.

Settiin tulee siis kaiken kaikkiaan 148 kpl Lettermarks-korttia.

Eikä tässä vielä kaikki...lisää infoa tulee kun lopullinen cheklist valmistuu...

 

Marko

 

p.s. To our Russian followers! All info here is for this forum only and all pictures copyright by me, so DO NOT share these in Russian forums without permission!!!

 

IMG_8409_zpskkyqvamv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Näyttää lupaavalt kyllä.

 

Nykyisten nhl-pelaajien puute, lähinnä Jokinen ja Donskoi on iso puute, mutta siihen on ymmärrettävä syy.

 

Sitä edelleen kitisen, ettei Suomessa edelleenkään ole julkaistu yhtäkään korttia Pentti Lundista. Eihän hän maajoukkeessa ollut, mutta jonkinlainen tribute-kortti sopisi mm. tähän sarjaan. Kuvamateriaalia löytyisi mm. mun kautta.

Link to comment
Share on other sites

Moi. Perussarja on kasattu pelaajista, joilla ei NHL-sopparia (sopimusteknisistä syistä)

 

En tiedä miten julkista tietoa tällaiset ovat, mutta tästä olisi kiva kuulla lisää, jos mahdollista. Onko NHLPA-diilin alaisista pelaajista siis mahdotonta tehdä tällaisia lappuja, vai vaatisiko se byrokratiasotaa tai muuta hankalaa? Maalaistollon järjellä kuvittelisi, että jos kiekkoliitolta on lupa leijonapaitaisten jamppojen lappujen valmistukseen, olisi aika se ja sama, minne kuvissa olevat tyypit maksavat veronsa. Änärisopparin alaisista kavereistahan on toki ollut viime kausina lappuja esim. Cardsetin, Cartamundin ja Serealinkin seteissä, KHL:n työsulkupelaajat nyt tulevat ensimmäisenä mieleen.

 

Näin nimmarinäkökulmasta pelaajien painottuminen liigassa ja KHL:ssä esiintyviin ei toki haittaa yhtään. :) Tuo peruskortin design näyttää tyylikkäältä.

Link to comment
Share on other sites

 

En tiedä miten julkista tietoa tällaiset ovat, mutta tästä olisi kiva kuulla lisää, jos mahdollista. Onko NHLPA-diilin alaisista pelaajista siis mahdotonta tehdä tällaisia lappuja, vai vaatisiko se byrokratiasotaa tai muuta hankalaa? Maalaistollon järjellä kuvittelisi, että jos kiekkoliitolta on lupa leijonapaitaisten jamppojen lappujen valmistukseen, olisi aika se ja sama, minne kuvissa olevat tyypit maksavat veronsa. Änärisopparin alaisista kavereistahan on toki ollut viime kausina lappuja esim. Cardsetin, Cartamundin ja Serealinkin seteissä, KHL:n työsulkupelaajat nyt tulevat ensimmäisenä mieleen.

 

Näin nimmarinäkökulmasta pelaajien painottuminen liigassa ja KHL:ssä esiintyviin ei toki haittaa yhtään. :) Tuo peruskortin design näyttää tyylikkäältä.

 

Sopimusjuttuja, joita en voi täällä alkaa avautumaan. Raha se on joka valmistuksessakin ratkaiseva tekijä...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...